1 Şubat 2016 Pazartesi

Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli | Kitap YorumuKitabın adı: Kardeşimin Hikayesi
Yazarı: Zülfü Livaneli
Yayınevi: Doğan Kitap
Sayfa Sayısı: 324


"Aşk, bir uçurumun kıyısında gözü bağlı yürümektir."


Arka Kapak Yazısı: Sakin bir balıkçı köyünde genç bir kadının cinayete kurban gitmesiyle başlar her şey. Dünyadan elini eteğini çekmiş emekli inşaat mühendisiyle genç, güzel ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına da bu cinayet vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların en karanlık, en kuytu bölgelerine girildiği hikâye, daha doğrusu hikâye içinde hikâye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalı'nın kapıları aralanır. Ancak bu kez Şehrazad erkektir.
Kardeşimin Hikâyesi aşkın mutlulukta ulaşılacak son nokta olduğuna inananları bir kez daha düşünmeye davet eden, aşka, aşkın karmaşıklığına ve tehlikelerine dair nefes kesen bir roman. Her sayfada yeni bir gerçekliği keşfedecek, kuşku ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız.  
Mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. Karadeniz'in lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. O günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. O mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. Daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum. 


Not: Kitap Ahmet Arslan tarafından birinci tekil şahısla yazılmıştır.
Herkese merhaba! Yeni bir DNA incelemesiyle karşınızdayım!
Zülfü Livaneli'nin Kardeşimin Hikayesi kitabını bir arkadaşım öve öve bitiremediği ve ben de merak ettiğim için bana ödünç verdi ve ben de iki günde bitirdim.
Kitap, Ahmet ve Mehmet adında ikiz kardeşlerin hayatından bahsediyor ve bunun yanı sıra Zülfü Livaneli, insanlarla ilgili çok hoş nokta atışları gerçekleştirmiş. Kesinlikle insan psikolojinden çok iyi anlıyor olmalı ki okuyucuya karakterlerin hissettiklerini, duygularını harika bir şekilde yansıtmış.

Şunu söylemeliyim ki kitap çok akıcı ve bir yerinde bile sıkıldığımı hatırlamıyorum. Ayrıca bu ikiz kardeşlerin tuhaf davranış ve düşünceleri beni çok etkiledi. Kesinlikle, hiç de sıradan olmayan farklı kişilikleri var... Ah, bir de kitap başlar başlamaz bir cinayetin gerçekleşmesi beni kitabın içine hemen çekti. Diyorum ya, kitap çok akıcı! ^_^ Bu arada söylemeliyim ki, sonu mükemmeldi! Kitabın son kısmında o kadar şaşırdım, o kadar afalladım ki... "Bu kitap bir başyapıt!" diye düşündüm. Herkesin okuması gereken eşi olmayan müthiş bir kitap. Kitabı size öneriyorum dememe gerek bile yok, sanırım? ^_^ Okuyunca bana hak vereceğinizi düşünüyorum. O kadar etkileyici bir kitaptı ki... Evet... Bir DNA incelemesinin daha sonuna geldik. Yeni yorumumda görüşmek üzere...
   

Kitaba puanım:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder