9 Haziran 2016 Perşembe

Uyumsuz (Uyumsuz Serisi #1) - Veronica Roth | Kitap YorumuKitabın Adı: Uyumsuz
Orijinal Adı: Divergent
Seri: Uyumsuz Serisi #1
Yazarı: Veronica Roth
Çevirmeni: Uğur Mehter
Yayınevi: Artemis
Sayfa Sayısı: 507


"Tek bir seçim seni dönüştürebilir."


Arka Kapak Yazısı: Beatrice Prior'ın Chicago'sunda toplum, her biri belli bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik.
Her yıl, belli bir günde bütün on altı yaşındakiler, hayatlarının geri kalanında birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda.
Beatrice, hem ailesiyle kalmak, hem de kendi benliğini bulmak istiyor ama ikisini birden seçemez.
Bu nedenle kendisi dahil, herkesi şaşırtan bir seçim yapıyor.
Genç yazar Veronica Roth heyecanlı seçimler, kalp kıran ihanetler, kan donduran sonuçlar ve beklenmedik aşklarla dolu karanlık bir geleceği anlatan gerilim serisinin ilk kitabıyla edebiyat sahnesine çıkıyor!Not: Kitap, Tris Prior tarafından 1. tekil şahısla yazılmıştır.Seri:
#1 Uyumsuz
#2 Kuralsız
#3 Yandaş
#4 Dört


Herkese merhaba! Filmi de çıkmış olup kapağı çok güzel ve ilgi çekici olan Uyumsuz serisinin ilk kitabı olan Uyumsuz'un yorumuyla karşınızdayım.

"Gelecek, nereye ait olduğunu bilenlerindir."

Uyumsuz, Beatrice -Tris- adında on altı yaşında bir kızın, belli bir
erdemi yaşatmakla sorumlu olan beş topluluktan birini seçim aşamasını ve seçimden sonraki yaşadığı serüvenleri anlatan kurgusu alışılmışın dışında bir bilimkurgu kitabı. O beş topluluğu cesurluk, bilgelik, dürüstlük, fedakarlık ve dostluk şeklinde sıralayabiliriz.Uyumsuz, sizi aksiyon dolu maceralara sürüklemekle kalmayıp kendisini sürekli merak ettiren bir kitap.
Ayrıca Veronica Roth ortaya büyüleyici karakterler koyarak Uyumsuz'u daha da unutulmaz hale getirmiş. Özellikle Dört'e bayıldım! Harika biri. Baş karakterimiz Tris de öyle ama onu Dört'ü sevdiğim kadar sevemedim. Ayrıca bazen bana soğuk bir karakter gibi geldi.

Veronica Roth


Yazarın soyadı bana Kağıttan Kentler'in baş karakterlerinden biri olan Margo Roth Spiegelman'ı hatırlatıyor. :)Uyumsuz'un filminin de çıkmış olduğunu daha önce belirtmiştim. Tris'i Shailene Woodley, Dört'ü de Theo James canlandırıyor. Ben karakter seçimini sevdim.
Shailene'yi zaten Aynı Yıldızın Altında'dan çoğumuz tanıyoruz. Oyunculuğu gerçekten çok başarılı.


Film afişi :)


Bu arada belirtmeliyim ki Uyumsuz kitabının son sayfalarında "Filmden Kareler" köşesinin yer alması çok hoş. ^_^Filmden bir sahne :)


Kurgusu orijinal ve çok iyi olan Uyumsuz'u kesinlikle tavsiye ediyorum. Akıcılığı sayesinde sayfaları elinizden su gibi akacak olan bu kitabı okuduğunuzda gerek karakterlere gerek de sizi içine çeken heyecanlı olaylara bayılacaksınız! ^_^

Uyumsuz'u çok iyi bir şekilde özetleyen harika bir resim. Kitabı okumanız durumunda ne demek istediğimi  daha iyi anlayacaksınız. :)

Bol kitaplı günler dilerim.


 Kitaba Puanım:

2 yorum:

  1. Seriyi okumadım ama çıkan filmlerini izledim :D Devamının da çekilmesini bekliyorum :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kağıt Salıncak, ben sadece ilk filmini izledim, uzun süre devamını getirmeyince de hevesim kaçtı maalesef. :/ Fikrini belirttiğin için teşekkür ederim. :)

      Sil